Ile trwa chirurgiczne usuwanie ósemek?

ile trwa wyrywanie ósemek

Usuwanie zębów mądrości to zabieg stomatologiczny, który wykonuje się, gdy ósemki nie mają wystarczająco dużo miejsca na wyrżnięcie lub sprawiają pacjentowi inne problemy. Bardzo często zabieg usuwania ósemek jawi się jako trudny do wykonania, bolesny i długi. Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowo wykonana ekstrakcja zębów nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, a sam zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Jak wygląda i ile konkretnie trwa usuwanie ósemek? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy wykonuje się zabieg usunięcia ósemki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ósemki należy wyrywać lub nie. Wszystko zależy od danego przypadku i konsultacji ze specjalistą. Przede wszystkim zęby te usuwa się w przypadku gdy doszło do ich częściowego lub całkowitego zatrzymania, co może powodować ból i stan zapalny. Jeśli ósemka jest zdrowa i prawidłowo osadzono w łuku zębowym, nie ma wskazań do jej usunięcia. 

Usuwanie zębów mądrości – jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Przed zabiegiem ekstrakcji ósemki chirurg stomatolog musi dokładnie ocenić warunki anatomiczne i stan pacjenta. W tym celu wykonywany jest pantomogram, który pozwala dokładnie przeanalizować położenie zęba. Zabieg usuwania ósemek jest przeprowadzany po znieczuleniu miejscowym, przez co jest praktycznie bezbolesny. Jeśli ząb jest w pełni wyrżnięty, można go bez problemu usunąć tak jak każdego innego zęba, jeśli jednak jest schowany w dziąśle, konieczne będzie wykonanie dłutowania. 

Ekstrakcja za pomocą dłutowania polega na rozcięciu dziąsła oraz usunięciu elementów blokujących dostęp do zęba. Czasami konieczne może być podzielenia zęba na mniejsze elementy, co ułatwi jego wydobycie. Po wyrwaniu zębów mądrości, stomatolog zakłada szwy rozpuszczalne, które pomogą zagoić się ranie. 

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemki?

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy poinformować stomatologa o występowaniu wszelkich chorób ogólnoustrojowych, na przykład cukrzycy.Trzeba również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, które mogą wpływać na zmniejszenie krzepliwości krwi. Na zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki warto przyjść z dobrym nastawieniem. Należy również zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i powstrzymać się od palenia papierosów. Dodatkowo warto ustalić odpowiedni termin wykonania zabiegu, ponieważ ekstrakcja zęba może powodować opuchliznę, ból i dyskomfort nawet przez kilka dni.

Ekstrakcja ósemek – ile czasu trwa wyrwanie ósemki?

Czas trwania zabiegu usuwania ósemek to indywidualna kwestia, która różni się w zależności od pacjenta. Wszystko zależy od warunków anatomicznych oraz od liczby usuwanych zębów. Ekstrakcja zębów mądrości to poważny zabieg, do którego warto wybrać doświadczonego stomatologa, który wykona zabieg szybko i profesjonalnie. 

Całkowity czas trwania ekstrakcji ósemek może zależeć od wielu czynników, jednak zazwyczaj trwa to około godziny. Tym, co może wydłużyć cały proces, jest przede wszystkim częściowe lub całkowite zatrzymanie ósemki w dziąśle. Trudno dostępny ząb może przysporzyć stomatologowi więcej problemów, przez co sam zabieg się wydłuży. 

Ekstrakcja zęba mądrości – możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg usuwania zębów mądrości jak każdy inny zabieg może powodować wystąpienie działań niepożadanych  które mogą utrzymywać się przez kilka dni. Po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego może wystąpić nieprzyjemny ból o wysokim lub średnim natężeniu. Możliwe są również krwawienia z dziąseł i znaczna opuchlizna w miejscu zabiegu. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić samoistnie, jednak w przypadku gorączki, ostrego bólu lub osłabienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Takie dolegliwości mogą wskazywać na zakażenie rany i konieczność podania antybiotyku.

Usunięcie zęba mądrości – czas rekonwalescencji

Ekstrakcja chirurgiczna prowadzi do ogólnego dyskomfortu, który może być odczuwany przez około 3-4 dni po wykonaniu zabiegu. W miejscu usunięcia zęba może pojawić się bolesna opuchlizna, do której warto przykładać zimne okłady. Po zabiegu należy przez kilka dni ograniczyć spożywanie ciepłych napoi i posiłków, takich jak kawa, herbata, czy zupy. Warto też zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych i palenia papierosów, ponieważ nikotyna znacznie wydłuża czas rekonwalescencji rany. Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, zaleca się stosowanie specjalnych płukanek i delikatne szczotkowanie zębów. 

Przygotuj się na lato z depilacją laserową

Promocja trwa do końca miesiąca i obowiązuje na pojedyncze partie -10% i pakiety -15%