Łysienie androgenowe to bardzo powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety na całym świecie. Nadmierne wypadanie włosów może być frustrujące i wpływać na pewność siebie i samoakceptację. Na szczęście istnieją różne metody leczenia, które pomagają zahamować dalsze łysienie.
Łysienie androgenowe – czym jest i co wpływa na proces łysienia?
Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj utraty włosów, który występuje u mężczyzn i kobiet. Charakteryzuje się stopniowym zanikaniem mieszków włosowych pod wpływem nadmiernej ilości hormonów androgenowych. Proces wypadania włosów, czyli patogeneza łysienia androgenowego jest spowodowany dziedziczną predyspozycją oraz wpływem hormonów płciowych, a zwłaszcza dihydrotestosteronu. DHT wiąże się z receptorami w mieszku włosowym, przez co ulegają one obkurczeniu i miniaturyzacji. Dochodzi wówczas do przerzedzenia włosów lub ich całkowitego zaniku.
Łysienie androgenowe u kobiet
U kobiet łysienie androgenowe zazwyczaj objawia się równomiernym i znacznym przerzedzeniem włosów na całej głowie. W największym nasileniu wypadanie dostrzegane jest w okolicy czołowej (jednak z zachowaniem linii czoła) oraz u szczytu głowy. Osłabienie mieszków włosowych u kobiet jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, czyli podniesieniem poziomu męskich hormonów (testosteronu). Najczęściej jest to spowodowane problemami zdrowotnymi takimi jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto.
Łysienie androgenowe typu męskiego
W przypadku łysienia androgenowego mężczyzn problem zaczyna pojawiać się już po okresie dojrzewania, czyli nawet po 14 roku życia. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i do zmian w cyklu, przez co włosy zaczynają być cieńsze i delikatniejsze. Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn charakteryzuje się cofaniem linii włosów na skroniach i ich utratą na czubku głowy. U wielu mężczyzn często dochodzi do całkowitej utraty włosów, gdzie włosy wypadają na całej powierzchni skóry głowy.
Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?
Za przyczyny łysienia androgenowego uznaje się uwarunkowania genetyczne oraz problemy zdrowotne. Do nadmiernej utraty włosów przyczynia się testosteron, a jeszcze bardziej jego pochodna, czyli DHT. Proces utraty włosów jest często potęgowany narastającym stresem, który wpływa na równowagę hormonalną organizmu. Może to mieć wpływ na cykl wzrostu włosów i przyczynić się do ich wzmożonego wypadania. Jedną z głównych przyczyn łysienia zarówno kobiet jak i mężczyzn jest również starzenie się. Wraz z wiekiem organizm jest bardziej podatny na wpływ hormonów androgenowych, co przyczynia się do licznych problemów z włosami.
Łysienie typu androgenowego – objawy łysienia androgenowego i nadmiernego wypadania włosów
W przypadku kobiet łysienie zachodzi, znacznie mniej gwałtownie niż w przypadku mężczyzn. Objawy występowania łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet mogą się trochę różnić, ale posiadają również wspólne cechy. U mężczyzn proces łysienia to:
- Cofanie linii włosów – u mężczyzn linia włosów może stopniowo cofać się od czoła ku środkowej części głowy i korony, a następnie czubka.
- Wycofanie się linii włosów na skroniach – linia włosów może wycofać się na skroniach, tworząc charakterystyczny wzór „M”.
- Przerzedzenie na czubku głowy – obszar na czubku może stać się coraz bardziej widoczny, a włosy mogą być cieńsze i rzadsze.
Objawy łysienia androgenowego u kobiet:
- Przerzedzenie włosów na całej głowie – u kobiet z łysieniem androgenowym włosy stają się coraz rzadsze, szczególnie w obszarze szczytu głowy.
- Rozrzedzona część środkowa – na przerzedzenie narażone są mocno włosy znajdujące się w części środkowej głowy.
- Osłabienie struktury włosów – włosy mogą stać się cieńsze i słabsze oraz bardziej łamliwe.
Jakie są metody leczenia łysienia androgenowego?
Leczenie wypadania włosów jest stosunkowo trudne. Wszystko zależy od nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT. Ten typ łysienia jest możliwy do zahamowania poprzez stymulację wzrostu włosa. Efekt leczenia łysienia jest uzależniony od stopnia jego zaawansowania, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć, aby móc liczyć na dobre efekty. Zahamowanie procesu leczenia łysienia androgenowego uwarunkowane jest wcześnie zaczętą terapią i prawidłową pielęgnacją skóry głowy. Podstawową formą diagnostyki jest wywiad medyczny i rozpoznanie problemu, podczas którego lekarz pyta pacjenta o pierwsze objawy łysienia, a następnie ogląda skórę głowy i dokonuje specjalistycznej oceny. Do najpopularniejszych metod zahamowania wypadania włosów zaliczane są:
- Farmakoterapia – najczęściej stosowana w przypadku leczenia łysienia androgenowego mężczyzn.
- Leczenie miejscowe poprzez mezoterapię – podawanie substancji, które stymulują proces wzrostu włosa i hamuje wypadanie.
- Osocze bogatopłytkowe – podawane w okolice mieszka włosowego. Osocze jest pozyskiwane poprzez odwirowanie własnej krwi pacjenta. Jest to metoda uważana za skuteczne leczenie łysienia.
- Przeszczep włosów – jest to ostateczna metoda, dzięki której włosy stają się niewrażliwe na nadmiar testosteronu.
Dr n.med. Tomasz Zaborowski- dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Nauczyciel akademicki z medycyną estetyczną związany od roku 2007. W roku 2013 ukończył trzyletnie studia w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej w Warszawie. Uczestnik wielu szkoleń krajowych i międzynarodowych w tym z udziałem takich sław jak Benjamin Asher czy Berthold Rzany. Wysokie kwalifikacje doktora potwierdza nadany mu w 2014 roku tytuł certyfikowanego lekarza medycyny estetycznej.
Pan Doktor Tomasz Zaborowski wykonuje zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego oraz intensywnego światła pulsacyjnego jak również zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową, kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapię igłową. Doktor Tomasz Zaborowski jest ekspertem w stosowaniu technologii HIFU – nieinwazyjnej metody umożliwiającej otrzymanie efektu liftingu twarzy i szyi.