Leczenie zębów w ciąży – na co zwrócić uwagę?

leczenie zębów w ciąży

Okres ciąży wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych reguł ł, również w kontekście zdrowotnym. Jest to związane z troską  o zdrowie dziecka, dlatego niektóre z zabiegów medycznych są nie powinny być wykonywane, świadomość tego faktu sprawia, że kobiety w ciąży obawiają się m.in. wizyt u stomatologa i świadomie z nich rezygnują. Należy jednak pamiętać, że stan zębów przyszłej mamy może mieć istotny  wpływ  na przebieg ciąży. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda leczenie zębów w ciąży oraz jakie zabiegi można a jakich nie można wykonywać. 

Czy leczenie zębów w ciąży jest dozwolone? 

Po pierwsze należy pamiętać, że bakterie zainfekowanego przyzębia rozprzestrzeniają się po całym ciele poprzez krwioobieg i mogą przedostawać również do płodu poprzez łożysko. Mogą one wówczas wywołać reakcje zapalne i stymulować produkcję czynników prozapalnych. Taka sytuacja w skrajnych przypadkach może prowadzić do wcześniejszego porodu. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie zębów jeszcze przed planowaną ciążą.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie udało Ci się wyleczyć wszystkich zębów wiedz, że w okresie ciąży wizyty u dentysty są nie tylko bezpieczne, ale i zalecane. Regularne kontrole pomogą w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł, a także w wykryciu i leczeniu ewentualnych problemów na wczesnym etapie. Najlepszym okresem na to, by pójść do dentysty, będąc w ciąży, jest drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące to czas gdy istnieje większe ryzyko poronienia, natomiast w trzecim trymestrze pacjentce może być niewygodnie, leżąc na wznak przez kilkadziesiąt minut.

Co robić gdy pojawi się ból zęba w ciąży?

Ból zęba to bardzo powszechna dolegliwość, która zlekceważona może mieć poważniejsze konsekwencje, szczególnie dla kobiet w trakcie ciąży. W takiej sytuacji najlepiej nie próbować radzić sobie z bólem na własną rękę tylko od razu udać się do dentysty, który zbada stan uzębienia i wdroży odpowiednie leczenie stomatologiczne. Gdy ból jest bardzo silny, możesz próbować go zniwelować lekami zawierającymi paracetamol, ale pamiętaj, że nie należy ich nadużywać. 

Leczenie próchnicy w ciąży

Leczenie zębów w ciąży, przede wszystkim może wiązać się z problemami próchniczymi. Próchnica to podstawy problem stomatologiczny dlatego zaleca się leczenie próchnicy na każdym etapie ciąży rozwoju dziecka w łonie matki. Stan zapalny, który pojawia się razem z próchnicą, może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i nienarodzonego dziecka. Ignorowanie tych zmian może znacznie zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważne jest, aby przyszłe mamy przykładały dużą wagę do higieny swojej jamy ustnej.

Leczenie kanałowe u dentysty

Czasami jedyną skuteczną metodą leczenia zęba u kobiety w ciąży jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe. To stomatolog podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym w ciąży po starannej analizie kondycji uzębienia pacjentki. Opóźnienie w leczeniu może prowadzić do nasilenia się procesów zapalnych nie tylko w miazdze zęba, ale także do ich rozprzestrzeniania się na inne tkanki, a nawet na cały organizm.

Dlatego w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji kanałowe leczenie zębów w ciąży może być przeprowadzone. Zaleca się jednak, aby w pierwszym trymestrze ciąży unikać tego typu leczenia, o ile nie jest to sytuacja nagła. Optymalnym rozwiązaniem jest odłożenie terapii kanałowej do późniejszego okresu ciąży. Dla dokładnego przygotowania kanałów zębowych konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG, jednak dla bezpieczeństwa kobiet ciężarnych zalecane jest korzystanie z gabinetów dentystycznych wyposażonych w zaawansowane mikroskopy endodontyczne lub elektroniczne endometry, które ułatwią cały zabieg.

Zabiegi medycyny estetycznej w czasie ciąży

Zazwyczaj nie zaleca się przeprowadzania zabiegów protetycznych w okresie ciąży, ponieważ z powodów hormonalnych, w tym czasie dziąsła mogą być szczególnie wrażliwe i skłonne do obrzęków oraz krwawienia. Również zabiegi z obszaru stomatologii estetycznej, takie jak wybielanie zębów czy fluoryzacja, są niepolecane. Substancje używane w tych procedurach, mimo że generalnie bezpieczne, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Ponadto zabiegi estetyczne mogą nadmiernie osłabiać już delikatne zęby w okresie ciąży. Z tego powodu, poprawę estetyki uzębienia zaleca się odłożyć do czasu po zakończeniu karmienia piersią.

A co ze znieczuleniem i wykonywaniem zdjęć RTG w ciąży?

Znieczulenie zęba w ciąży jak najbardziej jest możliwe i bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dlatego warto je stosować, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, które mogłyby w większym stopniu wpływać negatywnie na przebieg ciąży. Inaczej wygląda natomiast sprawa ze zdjęciami RTG. Pomimo że obecnie promieniowanie rentgenowskie jest znacznie mniej szkodliwe niż w przeszłości, odradza się wykonywanie go u kobiet będących w ciąży. Istnieje jednak możliwość wykonania takie badania w sytuacjach uzasadnionych klinicznie. 

Jak kobieta ciężarna może dbać o zęby w ciąży?

Aby w jak największym stopniu zmniejszyć szanse na pojawienie się problemu ze zdrowiem jamy ustnej, pacjentka w ciąży powinna odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim musisz pamiętać o:

  • regularnym myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku,
  • stosuj pasty z fluorem, który wzmacnia szkliwo,
  • używaj irygatora lub nici dentystycznej, pamiętaj też o czyszczeniu języka,
  • używaj miękkiej szczoteczki, która nie będzie podrażniać dziąseł.

Wizyta u stomatologa w trakcie ciąży – podsumowanie

Tak jak pisaliśmy wyżej, najlepszym momentem na leczenie zębów w ciąży jest okres jeszcze przed zajściem w ciąże. Pozwala to wykonać wszelkie niezbędne czynności bez stresu, że wpłyną one na zdrowie matki jak i dziecka. Pamiętaj, że w momencie gdy będziesz już w ciąży i zauważysz u siebie problemy ze zdrowiem jamy ustnej, koniecznie idź do dentysty. Im szybsza reakcja, tym łatwiej i szybciej można wyeliminować powstały problem. Jeśli szukasz gabinetu stomatologicznego, gdzie kompleksowo zadbasz o swoje zęby również w trakcie ciąży to zapraszamy do Idealmed. Nasza doświadczona kadra wie, jak odpowiednio zadbać o właściwą opiekę stomatologiczną u kobiet ciężarnych. Zapraszamy!

Dni otwarte Invisalign Provider w Idealmed!

Dni otwarte Invisalign Provider w Idealmed! Planujesz rozpoczęcie leczenia ortodontycznego ? Odwiedź nas 1 i 3 lutego i zapoznaj się z najlepszą i najnowocześniejszą metodą leczenia nakładkowego wad zgryzu Invisalign Provider. 01.02. oraz 03.02. zapraszamy na ORTODONTYCZNE DNI OTWARTE INVISALIGN. Konsultacje , podczas których będzie wykorzystany najnowszy skaner pozwalający na wizualizacje efektów leczenia , tego dnia będą dla Państwa całkowicie bezpłatne . Zapraszamy ! Zapisy pod numerami telefonów 600 600 581, 81 741 61 62